Back to All Events

Świąteczne warsztaty kulinarne z Krakowskim Makaroniarzem

  • Państwowe Muzeum Etnograficzne Kredytowa Warszawa, mazowieckie Poland (map)

Specjalna edycja światecznych warsztatów kulinarnych, które poprowadziKrakowski Makaroniarz. Wyjątkowe menu to niepowtarzalna okazja do spróbowania bożonarodzeniowych potraw z różnych zakątków świata: Drezna, Prowansji czy Madrytu.

MENU:

❄ Crostini con crema di lenticchie al rosmarino – grzanki z kremem z soczewicy to obowiązkowe danie w grudniu w Italii. Zjedzenie soczewicy przypominającej kształtem monety zapewnia finansowe szczęście na następny rok. A pasztet sam w sobie podkręcony pancettą i rozmarynem jest przebojem.

❄ Almejas en salsa verde – mule w salsa verde to wigilijna przystawka w Madrycie, jedno z pierwszych dań jedzonych w domu po spełnieniu paru toastów z przyjaciółmi w okolicznych barach. Hiszpanie wiedzą jak bawić się w święta.

❄ Daube de sanglier à la provençale – Prowansalczycy dzika duszonego w czerwonym winie jedzą już po Pasterce, a wcześniej duszą go w czerwonym winie z dodatkiem oliwek.

❄ Purée de pommes de terre à l'ancienne – klasyczne ziemniaczane purée podręcimy gałką muszkatołową i chrzanem. Będzie świetnym dodatkiem do dziczyzny.

❄ Stollen – od ponad 600 lat w Dreźnie odbywa się jeden z najsłynniejszych Bożonarodzeniowych Jarmarków, a na każdym z nich obecny jest stollen, drożdżowy strudel nadziewany bakaliami i marcepanem i to głównie dla niego w grudniu do Drezna ciągną pielgrzymki miłośników słodyczy. 

Bilety: 190 zł / osoba

Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy. Zapraszamy do dokonywania rezerwacji: rezerwacje@ethnomuseum.pl

Udostępnij w Messengerze