Back to All Events

Sycylia - warsztaty kulinarne z Krakowskim Makaroniarzem

  • Magazyn Wina Marii Konopnickiej Kraków, małopolskie Poland (map)

Zapraszamy na kolejny semestr z kuchnią włoską w wydaniu Krakowskiego Makaroniarza. Zabierzemy was w podróż po 22 włoskich prowincjach, podczas których poznacie przepisy na ulubione dania Bartka i dowiecie się sporo o nie tylko kulinarnej historii regionu.

15 listopada nakładem grupy wydawniczej Foksal ukazała się książka Bartka „Italia do zjedzenia”, w której znalazło się blisko 70 przepisów kuchni włoskiej. Będzie ją można kupić na warsztatach!

Na grudniowych zajęciach przenosimy się na Sycylię i przygotujemy:

Pesce alla beccafico – wspaniałe rybne roladki nadziewane pecorino, bułką tartą i rodzynkami to klasyczny street food z Palermo. Ja polubiłem się z nimi od pierwszego gryza!

Risotto al nero d’Avola – sycylijska odmiana znanego z Lombardii minimalistycznego risotto na czerwonym winie. Avola słynie z wina, nie z urody, dlatego opowiem o kilku sąsiednich architektonicznych perełkach z tych okolic.

Pollo in agrodolce – w wersji agrodolce sycylijczycy kochają się od czasów arabskiej inwazji czyli już ponad tysiąc lat. Podają w ten sposób ceniony na wyspie drób.

Torta con crema di limone e meringa italiana – Katania – cytrusowe zagłębie – to wspaniały kawałek Sycylii, my do cytrusów dołożymy kruche ciasto i włoską bezę. 

Cena za jedne zajęcia: 180 zł. Zapisy: krakowskimakaroniarz@gmail.com
W przypadku zapisu na 8 z 10 zajęć oferujemy zniżkę 20 proc.
Rezygnacja z warsztatów możliwa jest do 5 dni przed ich terminem.
Kolejne warsztaty odbędą się:
28 października – Florencja i Toskania
25 listopada – Lecce i Apulia
16 grudnia – Palermo i Sycylia
3 lutego – Rzym i Lacjum
24 lutego – Catanzaro i Kalabria
17 marca – Neapol i Kampania
14 kwietnia – Spoleto i Umbria
19 maja – Certosa di Pavia i Lombardia
16 czerwca – Wenecja i Veneto